Miasto Białogard » Media o Białogardzie »

Trzeba wychować nową generację zawodników. Musimy grać do przodu

Administrator
Już niedługo początek piłkarskich rozgrywek w Koszalińskiej Klasie Okręgowej, czyli w V lidze. Do boju o punkty szykuje się Iskra, która przez ostatnie dwa lata grała o szczebel wyżej.
Spadkowicz z Białogardu jest mocno poobijany po ubiegłorocznym sezonie i ma przed sobą niełatwą drogę. O odbudowie zespołu rozmawiamy z nowym trenerem Iskry Białogard, Zbigniewem Litewką.

-Czy ma Pan apetyt na czwartą ligę?

-Z takim podejściem zawodników to na pewno nie. Sądziłem, że to są poważniejsi zawodnicy. Z takim podejściem, to na pewno nie na czwartą ligę.

-Czy w perspektywie czasu jest szansa na osiągnięcie tej czwartej ligi?

-Najpierw trzeba wychować nową generację zawodników. Część z zawodników jest obecnie w bardzo młodym wieku. 21, 22 lata, to taki wiek, że powinno się mieć ambicje grania w czwartej lidze. Wcześniejsze pokolenia na ich miejscu na pewno miałyby całkowicie inne podejście do tych rozgrywek. Gdyby chcieli wywalczyć awans do czwartej ligi, to poważnie podchodziliby do obowiązków. Ci, którzy grali już w poprzednim sezonie, co prawda nie wszyscy, mieli zbyt luźny stosunek do obowiązków, których się wymaga od zawodników. Są prawa i obowiązki zawodnika. Chcianoby mieć tylko prawa, natomiast wydaje się, że troszeczkę pomylono pojęcia. W każdym razie sądzę, że wszyscy dawni zawodnicy mieliby całkiem inne podejście do grania w tej czwartej lidze. Przede wszystkim chcieliby grać. Co prawda od strony statystycznej Iskra zaprezentowała się dobrze,bo w pierwszym sezonie zdobyła dość sporo punktów - 37, jak na beniaminka to bardzo dużo. Statystyka zwycięstw, remisów i porażek też prezentowała się nienajgorzej. Sądzę, że trochę się nie poukładało już na samym początku tego sezonu. Generalnie mówi się, że wartość zespołu ocenia się dopiero w drugim sezonie.W pierwszym każdy beniaminek stara się w miarę możliwości zaprezentować ponad swój stan, a dopiero w drugim można już ocenić czy faktycznie ta pierwsza runda była tym górnym pułapem, czy też odwrotnie.

-Jak w tym momencie przedstawia się sytuacja w kadrze? Część zawodników odeszła z klubu.

-Jeszcze nie odeszli, jednak przymierzają się do odejścia. Chcemy pozyskać dwóch zawodników, bo mamy tylko 13-osobową kadrę. Natomiast po stronie zawodników, którzy ubyli, albo jeszcze są w zawiasach, to jest w tej chwili dziewięciu zawodników. Prawie wszyscy z tej dziewiątki grali w czwartej lidze. Liczymy, że kadra będzie składać się z około 20 piłkarzy. W nowym sezonie będziemy mieli drużynę juniorów, z których będzie można dokooptować graczy do pierwszej drużyny, szczególnie tych z rocznika ’98. W razie jakichś problemów, których teraz nie możemy przewidzieć, a takie zawsze trzeba brać pod uwagę, zawsze będzie można uzupełnić skład młodszymi rocznikami.

-Z czego wynika taka sytuacja, że być może aż dziewięciu zawodników opuści klub? Czy unieśli się dumą i stwierdzili, że gra w klasie okręgowej jest poniżej ich poziomu?

-Nie. Sądzę, że jest wiele sytuacji prywatnych, które stwarzają problem trenowania i grania.Z takimi problemami zmaga się między innymi trzech zawodników, dodatkowo jeden zawodnik nie domaga zdrowotnie. Kolejnych trzech zawodników próbuje przejść do innych klubów, ale trudno to nazwać unoszeniem się dumą, bo przejście do klubu o klasę niżej to żaden awans. Mamy też gracza, który wraca do Połczyna, skąd pochodzi i od teraz będzie grał na tym samym poziomie, co my, czyli w KKO. Natomiast u części z nich dominują sprawy prywatne, jak u Michała Wysockiego, który mieszka w Poznaniu. Dojazd do Białogardu jest w tym przypadku skomplikowany. Nie znamy też jeszcze sytuacji Krzysztofa Lisiaka. Przymierza się on do gry w Gwardii Koszalin, choć na razie Gwardia się do nas po niego nie zwraca. Także do końca nie wiadomo jak będzie. Być może Krzysiek okres przygotowawczy zaliczy w Koszalinie, a potem dołączy przed rozpoczęciem rozgrywek do Iskry?

-W obecnej sytuacji w klubie jaki jest cel na nowy sezon?


-Zbudowanie nowej drużyny na miarę KKO. Poziom w obecnej klasie okręgowej będzie o wiele, wiele wyższy niż w poprzednich latach - trzeba będzie się sprężyć. W przypadku zespołu, który spada, do tego ma problemy personalne, a jeszcze do tego dodajmy słabszą koncentrację, to może być różnie. Obecne zespoły w KKO wcale nie są słabsze od zespołów spadających, przecież Wiekowianka Wiekowo też spada. Z pewnością chcieliby udowodnić, że jak przyjadą to gra będzie prowadzona pod ich dyktando. Ale jeśli nie przyłożą się solidnie do grania, to niestety, ale po stronie byłego czwartoligowca może pojawić się rozczarowanie.

-Jak klub prezentował się podczas okresu przygotowawczego? Pierwszy mecz wygrany z Gąskami 7-0, tydzień później w Barwicach spotkanie nie odbyło się, ale zastępczo zagraliście w turnieju.

-Zagraliśmy w tych turniejach, ale to były spotkania, które ja nazywam „terapeutycznymi”. Tak na dobrą sprawę to dopiero następni przeciwnicy będą dla nas prawdziwym sprawdzianem. W sobotę mecz z Arkadią Malechowo (wygrana Iskry 1:0 – rozmawialiśmy przed tym spotkaniem,przyp. Red.), za tydzień, 6 sierpnia, z KP Szczecinek. Zespoły na takim poziomie pozwolą nam sprawdzić dokładnie, w jakim punkcie jesteśmy. Wypróbuję swój nominalny skład do pierwszego meczu, tak żeby pierwsze trzy mecze były w takiej formie, jak na sparingach. W tych pierwszych meczach wystąpiło po pięciu, sześciu juniorów, po to też, żeby nie przestraszyć ich graniem przeciwko seniorom od razu w pojedynkach ligowych. Granie przeciwko seniorom spowoduje, że będzie im się o wiele łatwiej grało w juniorach. Im młodszy zawodnik trenuje ze starszym, tym lepiej prezentuje sie potem w swojej kategorii wiekowej.

-Wiele lat temu był Pan już trenerem seniorów w Iskrze. Kiedy to dokładnie było?

-Od 1973 do 2004 r., czyli 31 sezonów. Potem przeniosłem się do Karlina i w dalszym ciągu tam pracuję.

-Właśnie, po kilku latach przerwy w tym roku ponownie odbędą się derby z Karlinem, mające dla pana szczególny charakter. Czego pan spodziewa się Pan po tym meczu?

-A czemu miałby mieć dla mnie szczególny charakter? Tak samo prowadziłem seniorów Karlina, gdy graliśmy z Iskrą. Nie przywiązuję do tego najmniejszej uwagi, bo dla mnie sport to przede wszystkim przyjaźń. Ale zarówno w środowisku białogardzkim, jaki karlińskim nabrało to niezdrowego wymiaru. W Unii gra bardzo wiele dzieciaków z Karlina. I bardzo wiele chłopaków, nawet wśród obecnej Iskry grało w Sokole Karlino. Także od tej strony na pewno nie widzę jakichkolwiek niezdrowych intencji. Każdy mecz jest dla mnie wyłącznie sportem. Najważniejsze jest, żeby umieć się zachować przed i po. W spotkaniach są tylko trzy możliwości: można wygrać, zremisować lub przegrać. I nic więcej, żadnych podtekstów w tym nie ma i dobrze byłoby, żeby to nabrało normalnego, spokojnego wymiaru sportowej rywalizacji. Jak to będzie wyglądało? Gramy na sportowo!

-1 lipca odbył się czwarty już mecz wychowanków trenera Litewki...

-W 2013 r. moi wychowankowie doszli do wniosku, że będziemy spotykać się corocznie. Oni chcą sobie pograć między sobą, a ja chętnie przypominam sobie dawne czasy, jak trenowałem ich, kiedy jeszcze byli dziećmi.

-Czy kibice w tym sezonie mogą liczyć na ofensywnie grająca Iskrę?

-Zdecydowanie! W tej chwili mamy czterech napastników. Jeżeli nie będą zdobywać bramek, będą najczęściej wymienianymi zawodnikami w drużynie. Musimy grać do przodu, bo ja nie uznaję takiego sposobu grania, jaki widziałem w poprzednim sezonie. Trzeba grać i strzelać bramki, a nie zamykać pod bramką i liczyć, nie wiadomo na co. Musimy wygrywać, o żadnej innej opcji nie ma mowy. Będziemy grali ofensywnie, bo na to jest nas stać. Pod ofensywę przygotowujemy się na każdym treningu. Postaramy się pograć godnie w KKO, natomiast o awansie jeszcze nie myślę. Żeby to osiągnąć musielibyśmy mieć wiele szczęścia i poprawić dużo elementów - od organizacji gry w obronie całego zespołu, uporządkowanej gry całej pomocy, do napastników, którzy muszą strzelać.

Białogardzianin nr 825 z 5 sierpnia 2016
Data: 2016
Temat: Sport

Media o Białogardzie

Wędkarstwo terapią dla niepełnosprawnychPDS Białogard zorganizował zawody wędkarskie "Bliżej siebie".» więcej MODERNIZACJA ŚCIEŻKI POETÓW Budujemy ponad 900 metrów drogi o szerokości 2 metrów. Została już wykonana instalacja elektryczna - cała trasa będzie oświetlona. Malownicza ścieżka nad Liśnicą weszła teraz w etap prac drogowych - informuje burmistrz Krzysztof Bagiń ...» więcej Nowe miejsca rekreacji i sportu w BiałogardziePowstanie 5 Otwartych Stref Aktywności z siłowniami plenerowymi i placami zabaw.» więcej Białogardzki Budżet Obywatelski na etapie realizacjiZ 23 projektów wybrano 5 do realizacji.» więcej Bliżej siebie. Wrzesień pod znakiem imprez integracyjnychW tegorocznym, pierwszym Białogardzkim Budżecie Obywatelskim, jednym z wybranych do realizacji projektów zostało działanie pod nazwą BLIŻEJ SIEBIE – cykl imprez integracyjnych. To przedsięwzięcie skierowane jest do osób niepełnosprawnych ...» więcej Strażacy po misji w SzwecjiW lipcu na szwedzkiej ziemi zapłonęły lasy. Kilka tysięcy hektarów. Na ratunek Szwedom wyruszyło z Polski 139 doskonale wyszkolonych i wyposażonych w specjalistyczny sprzęt strażaków, w tym trzech z Białogardu. Mieszkańcy Szwecji witali i ...» więcej Kościół parafialny pw. NNMP. Białogardzkie dziedzictwo kulturoweGotycka świątynia przechodzi gruntowny remont wewnątrz i na zewnątrz. Prace przeprowadzane są dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z UE, jak również ze środków budżetu miejskiego. Renowacja kościoła zakłada m.in. prace konserwatorskie przy ...» więcej Strażacy z Białogardu o gaszeniu lasów w Szwecji17 dni poza domem, 6 dni w podróży i 11 dni ciężkiej i trudnej akcji gaśniczej...» więcej Białogard wymienia autobusy miejskiePierwsze nowe autobusy pojawią się na ulicach miasta jesienią tego roku.» więcej Polscy strażacy, w tym z białogardzkiej jednostki, walczą z ogniem w Szwecji20 lipca trzech strażaków z KP PSP w Białogardzie wraz z ciężkim samochodem ratowniczo-gaśniczym zostało zadysponowanych do gaszenia pożarów lasów w Królestwie Szwecji. Białogardzcy strażacy wchodzą w skład modułu gaśniczego GFFV Szczecin ...» więcej
1234567

FOTOGALERIA

MODERNIZACJA ŚCIEŻKI POETÓW
Kościół parafialny pw. NNMP. Białogardzkie dziedzictwo kulturowe
Tony na tony
100 lat!
Razem możemy więcej
Uwaga, leją!
Mieszkania w Białogardzie są do wzięcia
Białogardzki Park Inwestycyjny "Invest-Park"
Miejskie schronisko
Tereny inwestycyjne
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
© Miasto Białogard. Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin serwisu Polityka prywatności
Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w "regulaminie korzystania z serwisu".