Miasto Białogard » Sport »

Dwa dni, dwie noce. Ekstremalne wiosłowanie białogardzianina

Administrator
To było ultrawyzwanie! Żelazny człowiek z Białogardu, Piotr Rosada, znów dokonał rzeczy niesłychanej. Ta jednak, w przeciwieństwie do wielu innych trudnych i wymagających, bezwzględnie zmusiła go do megawysiłku.
Niewiarygodne, ale białogardzki kajakarz Piotr Rosada drugi raz z rzędu zajął 1. miejsce w najbardziej ekstremalnym europejskim maratonie kajakowym - GAUJA XXL na Łotwie! Białogardzianin do pokonania 420 km potrzebował "zaledwie" 50 godzin i 34 min! Chociaż wydaje się to niemożliwe, poprawił swój ubiegłoroczny wynik o blisko 2 godziny!

Gdy rzekę miał już daleko za sobą, powiedział:
Na mecie po ponad 50 godzinach od startu i prawie 420 km przepłyniętych w kajaku. Dwa dni, dwie noce, około 4 godziny snu. Szaleństwo.
I nie ma możliwości, by się z tym nie zgodzić. Zwłaszcza, że to ekstremum białogardzki sportowiec dodatkowo sobie „podwoił”. 30 minut przed startem w Gauja XXL – Ultimate „odezwała się” rwa kulszowa. Z piekielnym bólem, z zaciśniętymi zębami Rosada wsiadł jednak do kajaka i… popłynął na spotkanie z nowym doświadczeniem. Wyszedł z tego starcia zwycięsko, a nadto ustawił poprzeczkę dla przyszłych śmiałków nadzwyczajnie wysoko. Jego wyczyn tym bardziej zadziwia. Czapki z głów. Co ważne, na łotewski maraton decyduje się niewielu kajakarzy. Wysiłek, jaki należy włożyć w pokonanie tego dystansu przeraża na samą myśl. Trzeba mieć naprawdę niesamowity hart ducha i umiejętności, żeby temu sprostać. Wysiłek bowiem jest potężny.

Oddajmy głos bohaterowi wodnych toni, który tak relacjonuje swój udział w Gauja XXL (impreza odbyła się w dniach 5-7 maja 2017):

Pół godziny przed wypłynięciem, podczas szykowania kajaka, nagle pojawił się ból - rwa kulszowa! Żeby móc w ogóle wystartować zrobiłem szybko kilka rozciągających ćwiczeń. Udało się. To pozwoliło mi dojść i wejść do kajaka na 3 minuty przed startem. Wypłynąłem razem z bólem, który towarzyszył mi już do końca.

Początkowe 1,5 km to ciasna, wartka rzeczka, pełna kamieni, małych przeszkód i ostrych zakrętów. Potem rzeka zrobiła się bardzo leniwa i kręta - tak około 20 km, po których była pierwsza elektrownia (w sumie było ich 9, za każdym razem wiązało się to z przenoszeniem kajaka). Mijają kolejne kilometry, rzeka jest bardzo urozmaicona, nie można się nudzić, pokonuję następne elektrownie. Przy jednej z nich na płytkim kanale bocznym, obcieram się mocno kajakiem, tak że aż zatrzeszczał. Ale nic poważnego się nie stało, kolejne głębokie rysy do kolekcji. Pogoda jest dość łaskawa, świeci słońce, tylko ten północno-wschodni wiatr znacznie obniża temperaturę. Po 10 godzinach i 45 minutach pokonuję 110km i docieram do miejsca startu zawodników na dystansie 310 km. Tutaj robię długą przerwę na posiłek, przebranie się, zamontowanie oświetlenia do kajaka, oraz spakowanie ciepłych ubrań na zimną noc jaka mnie teraz czekała. Odpływam o 19:20, przede mną spora grupa zawodników z dystansu 310 km, za mną wszyscy z mojego dystansu 410km. Przy nastających ciemnościach pokonuję około 10-cio kilometrowe bystrza. Na liczniku już ponad 150 km, jestem na wodzie już 15 godzin, zmęczenie daje się bardzo we znaki. Nie jestem w stanie się ogrzać przy coraz niższej temperaturze powietrza. W lukach kajakowych została mi już tylko jedna gruba kurtka. Staję, ściągam mokrą lekką kurtkę i zastępuję ją suchą, jest moją już jedyną nadzieją na ogrzanie ciała. Pomimo że płynę w rękawiczkach, zakładam również na wiosło łapawice, aby dodatkowo osłonić od zimna dłonie. Znajduję się na 50-cio kilometrowym granicznym odcinku rzeki. Tutaj nie ma nic i w razie problemów, pomoc mogłaby dotrzeć tylko z helikoptera. Teraz każdy jest zdany na siebie i swoje doświadczenie.

Na 20 km przed pierwszym punktem kontrolnym mijam most, to znak, że odcinek graniczny z Estonią dobiegł końca. Na liczniku mam już 200km i jestem na wodzie od 20 godzin. Już teraz wiem, że za te 20 km muszę stanąć i się przespać, choć mój wcześniejszy plan tego nie zakładał. Muszę to zrobić, inaczej daleko bym już nie dopłynął. 220 km - dopływam do punktu kontrolnego o godzinę później niż zakładałem. Wychodzę z kajaka, jem ciepłą zupę i zmierzam do rozstawionego już przez moją żonę namiotu. Niestety ból pleców nie daje za wygraną i teraz jeszcze bardziej daje znać o sobie. Znajduję w końcu bezbolesną pozycję i zasypiam. Budzę się po 1,5 godzinie. Wszystko idzie jak w zwolnionym tempie. Po trzech godzinach od zatrzymania się udaje mi się w końcu wsiąść ponownie do kajaka i odpłynąć. Teraz zamiast zimna, dla odmiany jest ostre słońce i silny przeciwny wiatr. Siła wiatru znacząco wpływała na moją prędkość, dodatkowo zabierając mi te resztki sił, jakie jeszcze posiadałem. Po 260 km najciekawszy odcinek rzeki. Przez około 2 kilometry woda zdecydowanie spada w dół tworząc spektakularne bystrza. Nie jest to trudny odcinek, ale trzeba uważać, żeby nie wyrżnąć kajakiem w jakiś głaz. Kolejnym punktem do pokonania było kilkanaście kilometrów do toru kajakowego w Valmierze, chyba najbardziej wymagającego miejsca na całej rzece. Wbrew namowom mojej żony, żeby dla bezpieczeństwa obnieść to miejsce, płynę. I samym środkiem, pomiędzy nisko zawieszonymi bramkami, na styku wody z wystającymi z niej głazami, bez problemów pomykam do przodu. Później wiatr lekko zmalał, rzeka też trochę zakręciła, więc zrobiło się łatwiej. Ale sił było coraz mniej. Wiedziałem już, że pierwotny plan płynięcia non stop i przybycia na metę przed północą jest nierealny. Na 330 km w Cesis zatrzymałem się. Zjadłem 3 talerze zupy i postawiłem płynąć dalej do miejscowości Ligatne, oddalonej o 1,5 godziny drogi kajakiem. Dotarłem na miejsce o g. 21, było jeszcze widno, wraz z żoną rozbiliśmy namiot, próbowałem zasnąć. Teraz już nie tylko ból pleców nie dawał zmrużyć oka, do kompletu doszedł ból ramion i drętwiejące przedramiona i dłonie. Nawet 2 tabletki od bólu nie pomagały, ja nie spałem, a czas płynął zamiast kajaka. W końcu tabletki zadziałały, zasnąłem… trwało to chwilę. Na 5 minut przed godz. 4 odpływam na ostatnie 75 km. Pomyśleć, że zmarnowałem 7 godzin na postój, podczas gdy do mety brakowało niecałe 7 godzin płynięcia.


Gdybym się nie zatrzymał na noc byłbym już na mecie - teoretycznie. I tak nie dowiem się nigdy, czy tak by było. Słońce powoli zaczynało oświetlać wierzchołki wzgórz oraz wieżę zamku w Siguldzie, którą minąłem po 2 godzinach. Na 36 kilometrów przed metą mijam pamiętny most na drodze A3. Tam kilka lat temu byłem tak wyziębiony i wyczerpany, że musiałem 2 godziny dochodzić do siebie w samochodzie z włączonym ogrzewaniem na full. Teraz już tylko sielankowe płynięcie w coraz bardziej ogrzewanym przez słońce powietrzu. Na 10 km przed metą, rzeka skręciła zdecydowanie na północ i zaczęło ostro wiać w twarz tak, żeby jeszcze na koniec nie było za lekko. W końcu jednak dopływam na metę w czasie 50 godzin 34 minut. Pokonałem prawie 420 km pięknej rzeki. Pomimo przeciwności losu udało się poprawić zeszłoroczny wynik o prawie 2 godziny. W okolicznościach, jakie tuż przed startem nie wskazywały na osiągnięcie przeze mnie mety, należy być zadowolonym z wyniku. A że nie jest on taki jak planowałem... Cóż, może za rok bogatszy w doświadczenia go poprawię.

Należy dodać, że Piotr Rosada jest stałym strongmanem maratonu na Łotwie. Przed zwycięstwami na 420 km, płynął trzykrotnie na „słabszym” dystansie – 310 km, na którym również osiągał sukcesy. Tegoroczna Gauja XXL była z kolei jego czwartym weekendem z rzędu, w którym wziął udział w maratonie. Przed łotewskimi zawodami białogardzianin startował dwa razy na Parsęcie – raz z prądem, raz pod prąd, oraz w estońskim Vohandu. A już 20 maja wystartuje w kolejnych morderczych zawodach kajakarskich w szwedzkim Malmoe, gdzie głównym motywem jest machanie wiosłami non stop przez 24 godziny.
Data: 2017
Temat: Sport

OBEJRZYJ TAKŻE

PRZECZYTAJ TAKŻE

Okolicznościowe nagrody

Okolicznościowe nagrody

Kolejna próba bicia rekordu

Kolejna próba bicia rekordu Rok temu ustanowił w Malm imponujący rekord. W ciągu 24 godzin przepłynął 216,950 km na wodzie stojącej W tym roku celem kajakarza z Białogardu był jeszcze lepszy wynik.

Mistrzostwa Województwa U18 i U20

Mistrzostwa Województwa U18 i U20 Cztery medale Klubu Lekkoatletycznego Iskra w konkurencjach biegowych na Mistrzostwach Województwa Zachodniopomorskiego.

Bardzo zimy prysznic

Bardzo zimy prysznic Wyjątkowa nieskuteczność i niefrasobliwość w obronie sprawiły, że piękna seria wiosennych zwycięstw Iskry dobiegła końca. Na awans do wyższej ligi wciąż trzeba mocno pracować.

Sportowy Turniej Miast i Gmin

Sportowy Turniej Miast i Gmin

"Mityng Otwarcia Sezonu"

Mityng Otwarcia Sezonu Lekkoatleci rozpoczęli sezon. Zawody odbyły się na białogardzkim Stadionie Miejskim.

Uśmiech i radość. Park Orła Białego pełen pozytywnej energii!

Uśmiech i radość. Park Orła Białego pełen pozytywnej energii Białogardzianie całymi rodzinami uczestniczyli 3 maja w Wiosennym Festynie Uśmiechu i Radości. Park wypełnił się muzyką, tańcem i dobrym humorem, oraz setkami mieszkańców, nie ty ...

Vohandu Maraton

Vohandu Maraton Tydzień po maratonie na Parsęcie białogardzianin Piotr Rosada zmierzył się z estońską Vohandu. Wywalczył 4. miejsce, ale tym razem w K2M. Na dystansie 100 km rywalizowało łącznie ...

Parsęta zwiosłowana

Parsęta zwiosłowana 14 śmiałków, a wśród nich m.in. olimpijczyk, oraz wicemistrz świata, chwyciło za wiosła i ruszyło ku bałtyckiemu morzu. Wystartowali w Byszynie, a do pokonania mieli 74 km i... k ...

74 kilometry po Parsęcie. Za pierwszym razem z prądem, za drugim pod prąd

74 kilometry po Parsęcie. Za pierwszym razem z prądem, za drugim pod prąd

Sport

"UNIA CUP" - II edycja23 czerwca br. na Stadionie Miejskim im. Henryka Młynarczyka w Białogardzie odbyła się II edycja Turnieju Piłki Nożnej pod nazwą „UNIA CUP”. Organizatorem imprezy był Uczniowski Klub Sportowy „UNIA” Białogard, na czele z trenerem Marcin K ...» więcej Baseny na wakacjeSzczęśliwa siódemka! Białogardzki Ośrodek Sportu i Rekreacji ma dla Was letnią promocję! 7 za 7 zł, czyli 7 dni w tygodniu 7 zł za godzinę w kompleksie basenowo-rekreacyjnym przez całe wakacje, tj. od 20.06 do 31.08.2019 roku dla dzieci ...» więcej Mityng kwalifikacyjnyDwunastu zawodników KL Iskra wystartowało w "Mityngu kwalifikacyjnym", który odbył się 22 czerwca na Stadionie Miejskim w Białogardzie. Białogardzcy lekkoatleci uzyskali kilka wartościowych wyników i ustanowili wiele nowych rekordów życio ...» więcej Orliki na wakacjeWakacje to czas, który dzieci mogą spędzić bardzo aktywnie. Na sportowo! Zapraszamy do korzystania z białogardzkich boisk.» więcej Unia CupII edycja Turnieju Piłki Nożnej "Unia Cup" pod patronatem PZPN! Młodzi piłkarze zagrają na Stadionie Miejskim w Białogardzie.» więcej Złota Wiktoria!!!Wiktoria Chołuj z AKS Białogard mistrzynią Europy!!!» więcej Złota "Dziesiątka"2 złote i 1 brązowy medal wywalczyli zawodnicy KB "Dziesiątka" Białogard na Mistrzostwach Województwa U-18 i U-20!» więcej Kanonada w Białogardzie, Iskra rozbita!W 30. kolejce Iskra została rozgromiona na własnym boisku przez Kotwicę II Kołobrzeg. Goście totalnie zdominowali białogardzką ekipę, pakując piłkę do siatki rywala aż 8 razy! Gospodarzy w tym dniu nie stać było nawet na honorowego gola. ...» więcej Turniej Ligi ŻakaW Białogardzie, na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 3, 12 maja odbył się szósty turniej grupy Białogardzkiej Ligi Żaków KOZPN. Organizatorem turnieju był Dariusz Gorzkiewicz (UKS UNIA Białogard). Gospodarzem imprezy – UKS UNIA Białogard ...» więcej Mityng Otwarcia Sezonu4 maja na Stadionie Miejskim w Białogardzie odbył się Mityng Otwarcia Sezonu 2019. Niestety aura podczas zawodów nie dopisała. Zimno, deszcz, przez chwilę nawet śnieg!, nie pozwoliły na osiąganie dobrych rezultatów. Oto wyniki zawodników ...» więcej
1234567

FOTOGALERIA

"UNIA CUP" - II edycja
Mityng kwalifikacyjny
Złota Wiktoria!!!
Rozpędzona Iskra znów kasuje pełną pulę
Mityng Otwarcia Sezonu
Maratończyków przygoda z Parsętą
Mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 m
Podbił Estonię! Kajakiem!
Wicemistrz Europy z AKS Białogard!
Wyścig na cztery koła
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
© Miasto Białogard. Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin serwisu Polityka prywatności
Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w "regulaminie korzystania z serwisu".