Dzień białogardzian
Od 2009 roku za sprawą uchwały Rady Miejskiej 4 marca jest Dniem Osadnika; Dniem, który upamiętnia początki polskiego osadnictwa w Białogardzie po II wojnie światowej, ale i uświątecznia to, że jesteśmy białogardzianami, że Białogard jest częścią naszej tożsamości.
4 marca 2017 roku, w 72. rocznicę polskiego osadnictwa w Białogardzie, pod pomnikiem Orła Białego delegacje, w tym władz miejskich i powiatowych, złożyły symboliczne wiązanki kwiatów. Rys historyczny wydarzeń z początku marca 1945 roku przedstawił dyrektor CKiSE Paweł Wiśniewski. Okolicznościową przemowę wygłosił burmistrz Białogardu Krzysztof Bagiński:
Oddajemy dziś cześć tym, którzy w 1945 roku pojawili się tu w Białogardzie z rożnych terenów Rzeczpospolitej Polskiej; w Białogardzie, który dla nich był nową nieznaną ziemią. Polscy osadnicy podjęli wielki trud, aby to miasto przywrócić do życia, aby uporządkować podstawowe sprawy. Pamiętajmy o tym, bo już dzisiaj po tych 72 latach pewnie mało kto zadaje sobie pytanie, jak wyglądał Białogard i w jakich okolicznościach przyszło żyć tutaj ludziom przywiezionym ze wschodu. Dziś cieszymy się wolnym polskim miastem, Białogardem. Mamy wpływ na to, jak to miasto funkcjonuje, możemy podejmować decyzje, i te prywatne i te służbowe, i to wszystko od nas zależy. Pamiętajmy o tym, że w tej chwili to my decydujemy, jak wygląda Białogard i róbmy wszystko, aby żyło się w nim jak najlepiej.
Uroczystości w Parku Orła Białego poprzedziła msza św. w kościele pw. NNMP.