A więc wojna!
A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszystkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny. Wysiłek całego narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym: walka aż do zwycięstwa
- powiedział w komunikacie specjalnym 1 września 1939 roku na antenie Polskiego Radia Stefan Starzyński, prezydent Warszawy.
1 września w Białogardzie odbyły się obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po mszy św. w kościele pw. NNMP uczestnicy uroczystości zebrali się pod pomnikiem Orła Białego. Delegacje władz miejskich i powiatowych, organizacji kombatanckich, szkół i przedszkoli, zakładów miejskich, stowarzyszeń i partii symbolicznymi wiązankami kwiatów oddały hołd obrońcom Naszej Ojczyzny i wszystkim ofiarom II wojny światowej.
- powiedział burmistrz Białogardu Krzysztof Bagiński.78 lat temu o świcie spadały pierwsze bomby na Wieluń, bohatersko broniła się załoga Westerplatte...Co było później doskonale wiemy. Otrzymaliśmy cios ze Wschodu, opuścili nas sojusznicy. Agresorzy na kilka kolejnych lat znów wymazali Polskę z mapy świata, a wojna przetaczała się z kontynentu na kontynent, szaleństwo osiągnęło apogeum. Człowieczeństwo konało dzień po dniu, na szczęście ludzkość w porę opamiętała się. Oby nigdy nie doszło do czegoś podobnego. Musimy również pamiętać o tym, że najeźdźcy, którzy zagrabili nasze ziemie, chcieli wymazać Polskę także z serc i umysłów, unicestwić ducha narodu. Nie udało im się. Chwała bohaterom, niech żyje Rzeczpospolita! Serdecznie dziękuję wszystkim za udział w dzisiejszych obchodach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Za początek wojny uznaje się atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein", który o godzinie 4:45 ostrzelał na Westerplatte polską składnicę wojskową. Jak ustalili historycy, dwie minuty wcześniej, czyli o 4:43, niemieckie bombowce zaatakowały Wieluń, miasto leżące około 20 kilometrów od ówczesnej granicy polsko-niemieckiej.