Białogardzki Budżet Obywatelski. Projekty wybrane, czas na realizację
Administrator
Zakończyła się pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego w Białogardzie. Mieszkańcy wybrali 5 projektów, na wykonanie których przeznaczono 200 tys. zł.
Białogardzianie mieli dwa miesiące na złożenie projektów - od 15 lutego do 16 kwietnia. Do Urzędu Miasta wpłynęło łącznie 27 wniosków. Weryfikacja zgłoszonych wniosków trwała do 25 maja. Pozytywnie zaopiniowane zostały 23 projekty i to na nie mieszkańcy mogli głosować przez 10 dni, od 4 do 13 czerwca. Można to było zrobić w sposób tradycyjny – poprzez wrzucenie karty do urny, lub elektronicznie na stronie www.obywatelski.bialogard.info. Łącznie oddano 3371 głosów.
6 lipca w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z autorami zwycięskich propozycji. Podsumowany został przebieg Budżetu Obywatelskiego, a także omówiono zasady wdrożenia projektów w życie. Zgodnie z założeniami czas na realizację przedsięwzięć już się rozpoczął, a ma się zakończyć do 30 listopada bieżącego roku.
W ramach pierwszej edycji Białogardzkie Budżetu Obywatelskiego zrealizowany zostanie projekt „Edukacyjne gry dla dzieci” – utworzenie stref gier podwórkowych w białogardzkich szkołach podstawowych. Ta inicjatywa ma na celu utworzenie, w pięciu białogardzkich podstawówkach, stref z podwórkowymi grami edukacyjnymi „Playform”. Gry mają zachęcać uczniów do nauki poprzez zabawę, stymulować wyobraźnię i kreatywność. Dzieci będą miały możliwość wspólnego spędzania czasu jednocześnie ucząc się pracy zespołowej. Tego typu gry edukacyjne to alternatywna metoda wspierająca działalność pedagogiczną.
Drugi ze zwycięskich projektów to „Świetlica dla dzieci przy Parafii NNMP – Caritas Białogard”. Obejmuje on remont pomieszczeń znajdujących się przy ul. NMP 21 (wejście od ul.Matejki) i zaadaptowanie ich na świetlicę dla dzieci. Będzie ona czynna w godz. od 16:00 do 19:00. Podopieczni będą mieli zapewnioną opiekę oraz pomoc przy odrabianiu lekcji. Prowadzone będą zajęcia plastyczne, techniczne, kulinarne oraz różnego rodzaju gry i zabawy. Podczas wakacji i ferii zimowych zapewniona będzie opieka dla dzieci, ponadto mają być organizowane wakacje i kolonie.
Kolejny projekt obywatelski zakłada „Utworzenie integracyjnego placu zabaw przy ul. Raczyńskiego”. Co ważne, plac ma mieć charakter integracyjny. Będzie przystosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Przy ul. Raczyńskiego mają pojawić się m.in.: wieża z podjazdem dla wózków inwalidzkich wraz z piaskownicą i zjeżdżalnią, bujak sprężynowy, trójstanowiskowa huśtawka, tablice edukacyjne, huśtawka wagowa.
Środki z Białogardzkiego Budżetu Obywatelskiego zostaną także przeznaczone na „Rozbudowę placu zabaw na osiedlu Olimpijczyków”. Propozycja ta zakłada rozbudowę istniejącego placu zabaw. Powierzchnia placu ma zostać zwiększona, a teren doposażony zostanie o nowe urządzenia, takie jak: domek ze zjeżdżalnią i drabinką, ściankę wspinaczkową i rurkę strażaka, piaskownicę, huśtawki. Dodatkowo zamontowane zostaną ławki i kosze na śmieci.
Ostatnim w zwycięskiej piątce projektów jest „BLIŻEJ SIEBIE - cykl imprez integracyjnych”. Projekt skierowany do osób niepełnosprawnych oraz wszystkich, którym bliska jest idea zapobiegania wykluczeniu społecznemu niepełnosprawnych oraz poszanowania i tolerancji. To także propozycja dla całej lokalnej społeczności do współtworzenia tych wydarzeń poprzez aktywne w nich uczestnictwo. Projekt zakłada organizację trzech imprez, a będą nimi: Święto latawca, Wspólny świat i Twórczość bez barier. Imprezy odbędą się jesienią - na terenie BOSiR, w parku Orła Białego oraz w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich.