Białogard na międzynarodowej scenie
Administrator
9 miast partnerskich. Ponad 70 mln zł unijnych dotacji. 10 lat w Unii Europejskiej dla Białogardu znaczy dużo. Przez ten czas miasto zdobyło spore doświadczenie w pisaniu projektów i wniosków o unijne fundusze i zyskało kilku strategicznych partnerów z zagranicy. Gdyby nie obecność Polski w unijnych strukturach, Białogard byłby zupełnie innym miastem.
Latem bieżącego roku w całym kraju świętowano 10-lecie Polski w Unii Europejskiej. W Białogardzie, w czasie corocznego miejskiego świętowania, uczczono jeszcze jedno ważne dziesięciolecie: minęła już dekada od kiedy Białogard współpracuje z belgijskim miastem Olen. Współpraca z Belgami przyczyniła się do stworzenia bardzo bliskich relacji między miastami. Od lat organizuje się w Białogardzie wystawy prestiżowego konkursu satyrycznego „Olense Kartoenale”. W tym roku z okazji jubileuszu Belgowie wzięli udział w zabawnym turnieju miast podczas Dni Białogardu.
Przez te 10 lat Belgowie towarzyszyli nam w istnej transformacji. W trakcie licznych delegacji mieszkańcy miasta Olen sami mogli zauważyć białogardzkie przemiany. Park Orła Białego, Centrum Kultury, rewitalizowane właśnie okolice dworca – to wszystko inwestycje, które w dużej mierze zrealizowano ze środków unijnych – mówi burmistrz Białogardu Krzysztof Bagiński.
Tymczasem 20 września burmistrz Krzysztof Bagiński podpisał umowę o współpracy partnerskiej z bułgarskim miastem Montana. Tym sposobem miasto zyskało kolejnego partnera na scenie międzynarodowej. Uroczystość oficjalnego rozpoczęcia współpracy między miastami odbyła się w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich, a stronę bułgarską reprezentował burmistrz Montany Zlatko Żiwkow.
Już podczas sierpniowej sesji Rada Miejska przychylnie odniosła się do inicjatywy międzynarodowej współpracy z miastem Montana, położonym w północno-zachodniej części Republiki Bułgarii – informuje burmistrz Krzysztof Bagiński. To dobra decyzja dla Białogardu. Staramy się, aby integracja kulturowa z naszymi zagranicznymi partnerami przebiegała możliwie najlepiej. Zdajemy sobie sprawę, że dla decydentów z Unii Europejskiej umowy partnerskie między miastami wspólnoty są bardzo ważne i dzięki nim rośnie prestiż naszego miasta – kontynuuje burmistrz Białogardu.
Miasto Montana liczy ponad 65 tys. mieszkańców i leży nad rzeką Ogosta, która stanowi jeden z dopływów Dunaju. Montana słynie z dość dobrze rozwiniętego przemysłu elektrotechnicznego i spożywczego. Bułgarskie miasto od lat organizuje Międzynarodowy Festiwal Folkloru, który przypada na czas corocznego festynu. Program festiwalu opiera się na prezentacjach tanecznych i muzycznych. Podczas kilku dni festiwalu główny plac Montany przemienia się w różnobarwną scenę prezentującą kulturalne tradycje Francji, Indii, Polski, Estonii, czy Słowacji. W Montanie działają dwa teatry: Teatr Dramatyczny oraz Teatr Miejski „Patilan”.
Obok bułgarskiej Montany i belgijskiego Olen Białogard wśród swoich partnerów ma miasta z Niemiec (Ostseebad Binz, Teterow), Łotwy (Akniste), Szwecji (Gnosjo), Estonii (Maardu), Włoch (Albano Laziale) i Rumunii (Caracal).
Miasta partnerskie Białogardu >>> POZNAJ JE
(Głos Koszaliński /Głos Koszalina/ z 3 października 2014)Miasta partnerskie Białogardu >>> POZNAJ JE