Rozwój, inwestycje, współpraca
Redaktor Naczelny
Białogard, jedno z najstarszych pomorskich miast, liczy blisko 24 tysiące mieszkańców. Leży w dorzeczu rzeki Parsęty, przez miasto przepływa również i tu kończy swój bieg rzeka Liśnica. Miasto pełni rolę ważnego ośrodka gospodarczo-kulturalno-oświatowo-sportowego w regionie.
Rozwój lokalnej przedsiębiorczości jest jednym z priorytetów białogardzkiego samorządu. W tym celu powstały skutecznie działające instytucje otoczenia biznesu, takie jak Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych, w ramach którego funkcjonują: Inkubator Przedsiębiorczości, Inkubator Technologiczny oraz Fundusz Pożyczkowy i Inicjatywa Jeremie. Z kolei spółka miejska „Invest-Park” zarządza strefą inwestycyjną, oferującą innowacyjny pakiet udogodnień dla inwestorów. Działają tu polskie i międzynarodowe firmy z Danii, Szwecji, Norwegii, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. W ostatnim czasie swój zakład wybudowała BG Productions, firma z branży rybnej, a wkrótce uruchomi działalność Korpo Sp. z o.o., lider w dziedzinie budowy napędów i przekładni.
Inwestycje drogowe...
Do realizacji zadań inwestycyjnych Białogard pozyskuje pieniądze zarówno unijne, jak i krajowe. Jednym z ważniejszych zadań jest budowa i przebudowa ulic - w ostatnich latach powstało łącznie kilkadziesiąt dróg i chodników. Wiele inwestycji prowadzonych jest kompleksowo, jak np. tegoroczna budowa ulicy Bolesława Śmiałego - ważnego ciągu komunikacyjnego spinającego wcześniejsze przedsięwzięcie związane z budową sześciu sąsiednich ulic. Razem w mieście powstało blisko 3,5 km dróg.
Ważną inwestycją była wymiana taboru Zakładu Komunikacji Miejskiej. Po Białogardzie od niedawna kursują nowe niskopodłogowe i niskoemisyjne autobusy - Iveco Stratos i Solaris Urbino 10,5. Flota komunikacyjna zakupiona została w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Koszalińsko – Kołobrzesko – Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego. To kolejny już projekt realizowany w ramach ZIT. Wcześniej udało się pozyskać pieniądze na budowę blisko 20 km ścieżek rowerowych, których niektóre fragmenty są już gotowe. Droga rowerowa na „Ścieżce Poetów” wpisuje się dodatkowo w kontynuację prac nad poprawą estetyki Białogardu, rewitalizację terenów zielonych i miejsc rekreacji. Malownicza ścieżka wiedzie wzdłuż rzeki Liśnicy i jest łącznikiem między centrum miasta a terenem Białogardzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie znajdują się m.in. miejski stadion i baseny. W ramach ZIT-u Białogard prowadzi również projekty edukacyjne dla szkół podstawowych, jak niedawno zakończony pod nazwą „Nowoczesna szkoła, nowoczesna edukacja” czy „Fabryka Kompetencji Kluczowych”. Miasto modernizuje przedszkola, planuje utworzenie oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej oraz adaptację budynku TBS wraz z zagospodarowaniem przyległej przestrzeni na żłobek miejski.
...rewitalizacyjne i mieszkaniowe
Białogard prowadzi też działania rewitalizacyjne. Przykładem na budowanie wspólnej przestrzeni użytkowej dla mieszkańców jest Park Orła Białego, który odzyskał blask kilka lat temu i odtąd stanowi popularne miejsce wypoczynku i relaksu, a także działań kulturalno-rozrywkowych. Aktualnie trwa rewitalizacja parku-lasku im. prof. Leona Mroczkiewicza oraz parku przy Zaułku Drzewnym. Koniec pierwszej inwestycji, realizowanej w ramach Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, do którego należy Białogard, zaplanowany jest na rok 2020. Z kolei Zaułek Drzewny to śmiała koncepcja transformacji zaniedbanej przestrzeni publicznej w bulwar miejski, która będzie realizowana w przyszłym roku. Stopniowo przybywa nowych budynków z lokalami komunalnymi w zasobach miejskich. Powstają one w ramach działalności Białogardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Trwają przygotowania do kolejnej inwestycji na 2020 rok - budowy domu wielorodzinnego.
Bitwa o krowę
Z Białogardem związana jest jedna z najstarszych cyklicznych imprez w Polsce - tocząca się od 1969 roku „Bitwa o krowę”, czyli oparty na historycznym zdarzeniu turniej miast Białogard – Świdwin. Kolejne edycje bitwy odbywają się na przemian to w jednym, to w drugim mieście.
Historia dawna i najnowsza
Białogard ma niezwykłą i bogatą historię. Jego początki sięgają VIII wieku, miastem stał się około 600 lat później, kiedy to 2 sierpnia 1299 roku książę Bogusław IV przyznał grodowi nad Parsętą przywileje miejskie według praw lubeckich. Miasto może poszczycić się XIV-wiecznymi zabytkami. Należy do nich kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, Brama Wysoka zwana Połczyńską oraz pozostałości murów obronnych. Warto zwiedzić też Stary Ratusz z początków XIX w., w którym po rewitalizacji mieści się Pałac Ślubów oraz Izba Tradycji Regionalnej. Jest tam sala poświęcona historii miasta, a także stała ekspozycja orderów i odznaczeń pochodzącego z Białogardu prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego; od 2015 r. również czytelnia, którą wyposażył w setki woluminów. Obok Ratusza stanął w tym roku pomnik Czesława Niemena, którego na drodze do muzycznej sławy los skojarzył właśnie z Białogardem.
hh
"Samorząd Miejski" nr 11/266 z grudnia 2019