Multimedia - posłuchaj, obejrzyj Biuletyn Informacji Publicznej
Wybierz: Polski Choose: English Wählen sie Deutsch Välj Svenska Przełumacz stronę - Translate - Übersetzen - Översätta

Miasto Białogard » Kultura »

Wystawy IPN

Administrator
"Sierpień 80, oczami młodzieży", "Zbuntowane Miasto - Szczecin 1970", "Polska Walcząca", "586 Dni Stanu Wojennego" - cykl czterech wystaw plenerowych na Placu Wolności.
Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie oraz Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie zapraszają na cykl czterech wystaw plenerowych, które eksponowane będą na Placu Wolności w Białogardzie w dniach 1 czerwca - 31 lipca 2016 r. Każda z wystaw będzie prezentowana przez dwa tygodnie.

Plac Wolności w Białogardzie, kolejność prezentacji wystaw:

1-14 czerwca: Sierpień 80, oczami młodzieży
15-30 czerwca: Zbuntowane Miasto - Szczecin 1970
1-14 lipca: Polska Walcząca
15-31 lipca: 586 Dni Stanu Wojennego


Dodatkowo 1 czerwca w sali kameralnej CKiSE (wejście od ul. Grunwaldzkiej) odbędzie się wykład pt. "Pierwszy był Szczecin - droga do porozumień sierpniowych 18-30 sierpnia 1980". Wykład poprowadzi dr Sebastian Ligarski z Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Początek o godz. 11.00. Partnerem wydarzenia jest Białogardzki Uniwersytet III Wieku. Wstęp wolny – ilość miejsc ograniczona.

Dr Sebastian Ligarski:
Historyk, bibliotekarz, doktor nauk humanistycznych. Pracę magisterską obronił na Uniwersytecie Wrocławskim w 2001 r. Pracę doktorską pt. „Ogłoszenia drobne jako źródło do badań nad życiem codziennym na Dolnym i Górnym Śląsku w latach 1945–1949”, napisaną pod kierunkiem dr. hab. prof. UWr. Elżbiety Kościk, obronił w 2007 r. na Uniwersytecie Wrocławskim.

Zainteresowania badawcze dr. Ligarskiego koncentrują się na życiu codziennym w PRL, działalności aparatu represji wobec środowisk twórczych, naukowych i dziennikarskich w latach 1945–1990 oraz na procesach politycznych księży w okresie 1945–1956. Autor książki „W zwierciadle ogłoszeń drobnych. Życie codzienne na Śląsku w latach 1945–1949”, Wrocław 2007. Redaktor tomu źródeł „Operacja »Podmuch«”. Służba Bezpieczeństwa wobec „bombiarzy” na terenie Zagłębia Miedziowego w okresie stanu wojennego”, Wrocław–Lubin 2007 oraz współredaktor książki „Artyści a Służba Bezpieczeństwa. Aparat bezpieczeństwa wobec środowisk twórczych”, Wrocław 2008 (wraz z R. Klementowskim). Koordynator projektu badawczego IPN „Aparat bezpieczeństwa wobec środowisk twórczych, dziennikarskich i naukowych”.

Wyróżniony w konkursie na najlepsza książkę historyczną roku 2007 Narodowego Centrum Kultury, laureat nagrody Klio w 2007 oraz nominowany do Nagrody Książka Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego w 2007 roku.

Sierpień 80, oczami młodzieży

Zdarzenia, do których doszło w sierpniu 1980 r., wpisują się w wyjątkowy kalendarz złożony z symbolicznych "polskich miesięcy". Prof. Jerzy Eisler pisał "Z dzisiejszej perspektywy nie ulega wątpliwości, że dramatyczne wydarzenia polskiego lata 1980 r. wyznaczały początek końca realnego socjalizmu, i to nie tylko w Polsce. Postawy opozycyjne w Polsce (…) po Sierpniu ’80 wyrażane były przez miliony ludzi". I właśnie ta masowość uczestnictwa w niezwykłym procesie społecznym powoduje, że mamy do czynienia ze szczególną historią – historią prywatną, wręcz osobistą. Zawodowi historycy w oparciu o dokumenty, relacje świadków czy materiał audiowizualny mozolnie odtwarzają obraz tego, co wydarzyło się przed trzydziestu laty. Ale swoje wyobrażenie najpowszechniejszego protestu społecznego ma również pokolenie, które urodziło się po roku 1989, a które wiedzę na ten temat czerpie nie tylko z podręczników czy coraz bogatszej literatury przedmiotu. Mają wszak "pod ręką" najbliższych – często obserwatorów, bądź aktywnych uczestników sierpniowych strajków. Mają również dostęp do bogatej bazy ikonograficznej i źródłowej.

Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Nardowi Polskiemu Oddział w Szczecinie oraz Liceum Plastyczne im. Constantina Brancusi w Szczecinie zorganizowało konkurs plastyczny zatytułowany "Sierpień ’80 oczami młodych". Efektem projektu są stworzone przez młodych ludzi plakaty, które zamieszczone zostały na prezentowanej wystawie oraz w publikacji wydanej przez IPN. Prace uczestników konkursu mogą wzbudzać dyskusje, ale są obrazem, jak młodzież rozumie i postrzega wydarzenia Sierpnia ’80 i pierwszej "Solidarności". Patrycja Kusiak, autorka zwycięskiej pracy, napisała: "W mojej pracy posłużyłam się daleko idącą symboliką. W ten sposób ukazałam kwiaty, które rozkwitają, podnoszą się, pod wpływem ożywczego deszczu. Nieprzypadkowo kwiatami tymi są maki – kwiaty typowo polskie, o barwach narodowych. Maki symbolizują polskie społeczeństwo, a "Solidarność" jest "ożywczym deszczem", który pobudza ludzi do życia i walki".

Ekspozycja składa się z 16 banerów o wymiarach 210x195 cm.

Zbuntowane Miasto - Szczecin 1970


Wystawa "Zbuntowane miasto. Szczeciński Grudzień '70 – Styczeń '71" opowiada o tragicznych dniach, gdy społeczeństwo po raz kolejny przeciwstawiło się przeciwko komunistycznej władzy. Dniach gdy polała się krew, a brat strzelał do brata. Opowiada także o odwadze osób, które miały siłę przeciwstawić się dyktaturze jedynie słusznej partii. Obrazuje, jak zatomizowane społeczeństwo było w stanie zorganizować się walcząc o wspólną sprawę. Na planszach przedstawione są wydarzenia rozgrywające się w Szczecinie. Przypomina, że doszło nie tylko do krwawo stłumionych zamieszek, ale przede wszystkim do dwóch wielkich strajków obejmujących praktycznie całe miasto i okolice. Strajków, których sposób organizacji stał się podwaliną wielkiego, bezkrwawego sukcesu Sierpnia '80.

Ekspozycja składa się z 20 banerów o wymiarach 200x225 cm.


Polska Walcząca

Ogólnopolska ekspozycja "Polska Walcząca" została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Wystawa prezentuje fenomen powstania i działania Polskiego Państwa Podziemnego. Kolejne plansze opowiadają o początku konspiracji we wrześniu 1939 r., formach walki przeciwko okupantowi zarówno niemieckiemu, jak i sowieckiemu, powstaniu i działalności władz Rzeczpospolitej na uchodźstwie, działalności podziemnego sądownictwa i edukacji, przebiegu Akcji "Burza", wybuchu Powstania Warszawskiego. Na wystawie znajdują się także informacje o "Żołnierzach Wyklętych", którzy kontynuowali walkę o niepodległą Polskę po 1944 roku. Ekspozycję uzupełniają zdjęcia z prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w kwaterze "Ł" cmentarza na Powązkach, gdzie w ostatnich latach odnajdywane i identyfikowane są szczątki bohaterów Polski Walczącej, rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach.

Oddział IPN w Gdańsku przygotował aneks pomorski. Zawiera on informacje o organizacjach konspiracyjnych działających na Kaszubach, przebiegu akcji "Burza" na Kaszubach i Kociewiu, uczestnikach Powstania Warszawskiego więzionych w obozie koncentracyjnym Stutthof. Aneks dopełniają sylwetki przywódców ruchu oporu na Pomorzu: podpułkownika Józefa Chylińskiego "Andrzeja", pułkownika Jana Pałubickiego "Gradusa", kapitana Stanisława Lesikowskiego "Lasa".

Wystawa składa się z siedemnastu dwustronnych plansz o formacie 90x100 cm, które można prezentować zarówno we wnętrzach, jak i w plenerze.


586 Dni Stanu Wojennego

Wprowadzenie stanu wojennego w Szczecinie spowodowało internowanie w ciągu pierwszych trzech dni 74 osób, w tym prawie całego Prezydium Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorze Zachodnie. W całym stanie wojennym internowano 252 osoby, w tym 11 dwukrotnie, głównie w Goleniowie, potem Wierzchowie Pomorskim, Darłówku, Strzebielinku. W Stoczni Szczecińskiej im. Warskiego powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, pod przewodnictwem Mieczysława Ustasiaka. Wojsko i ZOMO spacyfikowały Stocznię w nocy 14 na 15 grudnia 1981 r. Podobną akcję przeprowadzono w Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia". W wyniku aresztowań przed Sądem Pomorskiego Okręgowego Wojskowego w Bydgoszczy w marcu 1982 r. postawiono 11 osób. Wobec sześciu osób orzeczono kary pozbawienia wolności od półtora do czterech lat więzienia. W kwietniu 1982 r. powstały dwie struktury opozycyjne: Regionalny Komitet Strajkowy na czele którego stanął Stanisław Zabłocki, a następnie Grzegorz Durski oraz Rada Koordynacyjna "Solidarności" Regionu Pomorze Zachodnie z Władysławem Lisewskim, Janem Otto, Jerzym Słoneckim, Januszem Szabanem, Longinem Komołowskim i Janem Tarnowskim.

W Koszalińskiem w okresie stanu wojennego internowano 38 członków NSZZ "Solidarność" Pobrzeże. Strajk okupacyjny podjęły Zakłady Zespołów Elektronicznych „Unitra-Unima” w Białogardzie spacyfikowana w nocy z 14 na 15 grudnia 1981 r. Organizatorów strajku skazano na kary od trzech do trzech i pół roku więzienia. Działalność opozycyjna ogniskowała się wokół Regionalnego Komitetu Strajkowego w Koszalinie działającego do lutego 1983 r. 13 lutego 1982 r. w ośrodku odosobnienia w Wierzchowie Pomorskim, gdzie przebywali działacze "Solidarności" ze Szczecina i Koszalina doszło do brutalnego pobicia ponad 40 osób przez strażników więziennych.

Wyrazem oporu społeczeństwa województw szczecińskiego i koszalińskiego był udział w demonstracjach w maju i sierpniu 1982 r., mszach za Ojczyznę oraz udział w niezależnym ruchu wydawniczym ("Feniks", "Jedność", "KOS", "Biuletyn Informacyjny", "Grot")
Data: 2016
Temat: Kultura

Kultura

Dzień Kobiet w Filii nr2 Białogardzkiej Biblioteki Publicznej im. Karola EstreicheraDzień Kobiet w Filii nr 2 Białogardzka Biblioteka Publiczna im. Karola Estreichera 7.03 (czwartek) o godzinie 17:00 Emilia Bury - Burmistrz Miasta Białogard oraz Dyrektor Białogardzkiej Biblioteki Publicznej Magdalena Niemiec zapraszają b ...» więcej Nagrody w dziedzinie kultury – nabór wnioskówMiasto Białogard informuje, iż do 31 marca trwa nabór wniosków o przyznanie nagrody Burmistrza Białogardu za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody dotyczą działalności kulturalnej w 2 ...» więcej Piękno jest kobietą - dodatkowy koncertW związku z ogromnym zainteresowaniem koncertem Piękno jest kobietą - wszystkie wejściówki na godzinę 17:00 zostały wydane - zespół postanowił zrobić drugi koncert tego samego dnia o godzinie 19:00 - zapraszamy do odbierania wejściówek.» więcej Zapraszamy do udziału w 32. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Białogardzie» więcej Kreatywne Ferie z Centrum Kultury i Spotkań EuropejskichZapraszamy do zapoznania się z programem i zapisów na zapisów na Kreatywne Ferie 2024.» więcej Rejestracja wolontariuszy i wolontariuszek 32. Finał WOŚPRejestracja wolontariuszy i wolontariuszek 32. Finał WOŚP trwa!» więcej Konkurs na kartkę świąteczną rozstrzygnięty12 grudnia Burmistrz Białogardu Emilia Bury wręczyła nagrody laureatom konkursu na kartki bożonarodzeniowe. Konkurs ten stanowił nie tylko doskonałą okazję do wyrażenia kreatywności, ale także budowania świątecznego ducha wśród najmłodszy ...» więcej Zaproszenie na uroczyste odpalenie iluminacji świetlnych z Mikołajem!Drodzy Mieszkańcy Białogardu, Mamy zaszczyt serdecznie Was zaprosić na magiczne wydarzenie, które rozjaśni zimowe wieczory.» więcej Konkurs na kartkę bożonarodzeniową» więcej "Droga do Niepodległości Polski" w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w BiałogardzieMamy zaszczyt zaprosić Was na wyjątkowe wydarzenie "Droga do Niepodległości Polski", które odbędzie się w dniu 20 listopada 2023 roku. To niezwykła podróż w czasie, która pozwoli nam zrozumieć, jakie wydarzenia prowadziły naszą ukochaną P ...» więcej
1234567

FOTOGALERIA

Konkurs na kartkę świąteczną rozstrzygnięty
VIII Mikołajkowy Festiwal Tańca!
Muzycznie, charytatywnie, bożonarodzeniowo.
Muzyczna Opowieść Wigilijna
Świąteczne kartki nagrodzone
Rozstrzygnięcie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową!
Wystawa Józefa Galika
Bal Seniora!
Zwycięzcy konkursu profilaktycznego STOP UZALEŻNIENIOM
Przerażająco udana zabawa
Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Białogard
© Miasto Białogard. Wszystkie prawa zastrzeżoneRegulamin serwisuPolityka prywatnościDeklaracja dostępności
Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w "regulaminie korzystania z serwisu".