Cztery kąty jeszcze z ulgą
Administrator
Jeśli chcesz wykupić od miasta mieszkanie, i to z dużą bonifikatą, pośpiesz się. Wnioski przyjmowane są tylko do końca października. Taka uchwała może się już nie powtórzyć.
Bonifikata na wykup mieszkania od miasta może być naprawdę duża.
- Na lokale wybudowane do 1945 roku obowiązuje bonifikata w wysokości 80 procent - podaje szczegóły Beata Szulakiewicz z wydziału gospodarki nieruchomościami Urzędu Miasta w Białogardzie. Co jednak ważne, jeśli wyliczoną kwotę wpłacimy jednorazowo - można też rozłożyć ją na raty - bonifikata wzrośnie o kolejne 5 procent. A jeśli mieszkania wykupią wszyscy mieszkańcy danej kamienicy, zapłacimy jeszcze o 2 procent mniej. Ostatecznie więc bonifikata może wynieść nawet 87 procent wartości lokalu. Wycenione więc przez rzeczoznawcę na 100 tysięcy złotych mieszkanie będzie można kupić za jedyne 13 tysięcy złotych. Chętni?- W poprzednich latach było ich rzeczywiście dużo, nawet ponad 100 rocznie. Ale w tej chwili mamy złożonych tylko pięć podań. Tymczasem termin lada moment mija - przypomina pani naczelnik.
Bonifikatą objęte są też budynki wybudowane w latach 1945 - 1990. W tym jednak przypadku ulga w opłacie wynosi 70 procent. Ale zasada 5 procent za wpłatę jednorazową i 2 procent, jeśli mieszkanie wykupią wszyscy najemcy, także obowiązuje. Niestety, wyłączone z objęcia bonifikatą są budynki wybudowane po 1990 roku. To jednak tylko dwa, nowe obiekty, które stoją w Białogardzie.
Uchwała "w sprawie warunków udzielania i wysokości stawek procentowych bonifikat od ceny nieruchomości należących do miejskiego zasobu" została zatwierdzona w lutym ubiegłego roku. Była kontynuacją poprzedniej uchwały. Ale uwaga, 31 grudnia ta najnowsza uchwała traci już moc, a o nowej na razie nikt nie wspomina. I jeszcze jedno, ze względu na obowiązujące procedury, konieczne przy sprzedaży tych lokali przez miasto, najemcy zamierzający skorzystać z bonifikaty powinni złożyć wnioski najpóźniej do końca października tego roku.
Kto może złożyć wniosek? Jak to zrobić? Procedura jest prosta. Wyjaśnia ją Beata Szulakiewicz: - Wniosek może złożyć osoba posiadająca umowę najmu do lokalu komunalnego. Taki wniosek można pobrać w Biurze Obsługi Interesanta lub za pośrednictwem strony internetowej urzędu miasta. Wniosek należy wypełnić i dołączyć do niego kserokopię umowy najmu. Te dokumenty składamy do BOI. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie. Badany jest stan techniczny budynku, wyceny dokonuje rzeczoznawca majątkowy. Tu warto dodać, że lokale w budynkach, które są w bardzo złym stanie technicznym, również nie będą sprzedawane.
(Jakub Roszkowski)
(Głos Koszaliński nr 209 z 9 września 2014)