Dzień Dawcy Szpiku dla Grażyny i Innych
Akcja ma na celu wsparcie chorej na białaczkę Grażyny Tomczyk z Karlina oraz wszystkich, którzy walczą z tą chorobą.
Grażyna Tomczyk dowiedziała się o swojej chorobie niedawno. Zanim zachorowała, sama była zarejestrowana jako potencjalny dawca komórek macierzystych i szerzyła ideę dawstwa wśród innych. Choroba – ostra białaczka szpikowa była dla niej całkowitym zaskoczeniem. Do tej pory prowadziła bardzo aktywny tryb życia: spacery, jazda na rowerze, wędrówki po górach, pływanie, biegi. Po diagnozie wszystko się zmieniło i choć Grażyna nie potrzebuje jeszcze w tej chwili przeszczepienia, to chce „wykorzystać” swoją chorobę, by pomóc innym chorym, zachęcając do rejestracji w bazie potencjalnych dawców kolejne osoby. Niedawno akcja rejestracji potencjalnych dawców dla Grażyny i innych odbyła się w Karlinie. Tym razem wsparcia chce udzielić społeczność Białogardu uruchamiając po raz kolejny „Pociąg Wsparcia” i organizując akcję rejestracji potencjalnych dawców podczas Regionalnych Targów Gospodarczych w Białogardzie.
Pociąg Wsparcia po raz pierwszy „pojechał” w zeszłym roku dla Michała Wudzińskiego, licealisty, który odszedł po długiej walce z białaczką szpikową. Podczas akcji rejestracyjnej dedykowanej Michałowi, do bazy dawców dołączyło ponad 800 osób gotowych podzielić się częścią siebie z potrzebującymi. Kilkoro z nich zostało już Dawcami faktycznymi, pomagając swoim genetycznym bliźniakom.
Do Pociągu Wsparcia dla Grażyny dołączyła również Liga Obrony Kraju wraz z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym w Białogardzie. Chcą wesprzeć akcję, organizując Drugi Spływ Kajakowy pamięci Michała Wudzińskiego. Spływ odbędzie się rzeką Leśnicą i weźmie w nim udział około 20 osób. Organizatorzy spływu w ten symboliczny sposób,chcą podkreślić wielkie zaangażowanie mieszkańców Białogardu, którzy wspierali walczącego o życie Michała. Pragną też zachęcić do rejestracji w bazie potencjalnych dawców kolejne osoby. Być może wśród nich znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie pomóc Grażynie lub innym chorym.
W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów zarejestrowanych na całym świecie potencjalnych dawców.
Nie musisz zapłacić za swoją rejestrację, jednak jej koszt wynosi 250 zł. Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz sfinansuj częściowo jej koszt. Darowiznę można przekazać na nr konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.
Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 550 000 (wrzesień 2014) potencjalnych dawców szpiku, a już ponad 1400 (wrzesień 2014) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.